Draft Conference Programme

Federation of Māori Authorities National Conference 2014
He Taura Whiri, Te Taura Tāngata, He Taura ki te Whenua
26th - 28th September 2014

Day One 26th Friday| Day Two: 27th Saturday | Day Three: 28th Sunday

9:45am

 

Gather for Powhiri
The War Memorial Hall - Lobby

10.00am

 

Powhiri ki te motu mai Aotea
The War Memorial Hall - Concert Chamber

12.00pm

 

Registrations
The War Memorial Hall - Lobby

   

Lunch
The War Memorial Hall - Pioneer Room

1.00pm

 

Federation of Māori Authorities 27th Annual General Meeting
The War Memorial Hall - Concert Chamber

3.00pm

 

Afternoon / Networking
The War Memorial Hall - Pioneer Room

3.30pm

 

Federation of Maori Authorities Te Kahui Kaumatua Hui 2014
The War Memorial Hall - Concert Chamber

6.00pm

 

Federation of Maori Authorities Sponsored Cocktail hour
The War Memorial Hall - Pioneer Room

   

Entertainment:
Te Reanga Morehu O Ratana (TROM)
Rohe Photos

7.00pm

 

Federation of Māori Authorities and Aotea Banquet 2014;
Celebrating the Members of Aotea
The War Memorial Hall - The Main Hall

   

Guest Speakers:
Turama Hawira
Hon Tariana Turia
Her Worship the Mayor Annette Main

   

Entertainment:
Harmony Shadow

11:00pm

 

End of day one

Saturday 27th September - Day two

7:00am

 

Registrations
The War Memorial Hall - Lobby

7.30am

 

Federation of Māori Authorities Breakfast
The War Memorial Hall - The Main Hall

7.55am

 

Session Facilitator:
Jim Edmonds, FOMA Aotea Executive

8.00am

 

Opening Address: Federation of Māori Authorities
Traci Houpapa Chair, Federation of Māori Authorities
The War Memorial Hall - The Main Hall

 

 

Building a Great Future;
Aotea Te Taura Whiri, He Taura Tangata, Te Taura Ki Te Whenua
The War Memorial Hall - The Main Hall

   

Turama Hawira

Dion Tuuta, CEO – Paraninihi Ki Waitotara

Making Our Industry Safer; Maori Keeping It Safe
Wiremu Edmonds

Nga Rauru: Our People
Annemarie Broughton; General Manager Nga Rauru

The Maori Economy; Taking Advantage of Growing Trends
Dr Ganesh Nana, Senior Economist – BERL

10:15am

 

Morning Tea
The War Memorial Hall - The Main Hall

   

Session Facilitator:
Dr Riri Ellis, FoMA Mataatua Executive

Tuhono Whenua: Horticulture
Steve Saunders, CE Grow Plus Limited

Landcorp: Farming for the Future
Steven Carden, CE Landcorp

The Asian and Maori Economy: A Great Opportunity
Mai Chen, Founding Partner, Chen Palmer New Zealand Public and Employment Law Specialists

12:00pm

 

Lunch

   

Te Taura Ki Te Whenua Delegates have a choice between two options at registration;

  • Te Rua O Te Moko Session, Pioneer Room OR
  • Morikaunui and Red Meat Presentation Concert Chamber

12:10pm

 

Te Rua O Te Moko Session Pioneer Room
Session Facilitator; Topia Rameka, FOMA Executive Tuwharetoa

Te Rua O Te Moko: Our Ahuwhenua Story
Dion Maaka, Chair, Te Rua O Te Moko Limited

Dairy Farming Futures: Partnerships and Opportunities
Hon. John Luxton, Chair Dairy NZ

The Ahuwhenua Trophy BNZ Excellence in Maori Farming
Young Maori Dairy Farmer of the Year 2014

Wiremu and Bettina Reid

Parininihi ki Waitotara Inc: The PKW Maori Dairy Story
Hinerangi Raumati, Chairman

3.00pm

 

Afternoon Tea

 

 

Te Rua O Te Moko: Our Story of Leadership
Daisy Noble, Chairman, Te Runanga O Ngati Ruanui

Board Dynamics: Another Lens
Henri Eliot, CE Board Dynamics

Ministry of Primary Industries:
Ben Dalton, Deputy Director General of Sector Partnerships and Programmes

Agribusiness Session Facilitator; Te Horipo Karaitiana FOMA CE

1.00pm

 

Morikaunui and Red Meat Presentation Concert Chamber

Primary ITO: training and development
Mark Jeffries, CE Primary ITO

Morikaunui Inc: The Story of Our People
Hari Benevides, Chairman

Innovation and Technology on Farm: NAIT
Dr Mark Bosson, Senior Technical Analyst OSPRI

Atihau Whanganui Inc: Planning now for Our Future
Mavis Mullins, Chairman Atihau Incorporation

3.00pm

 

Afternoon Tea

   

Beef+Lamb New Zealand: Working Together
James Parsons, Chairman

Governance Leadership and Sustainability: Growing Our People
Lisa Te HeuHeu, Advisor Te Kauta

4.15pm Day Ends

6.30pm

 

Cocktail hour

 

 

Launch of the
Ahuwhenua Trophy BNZ Māori Excellence in Farming Award 2015

Hon Dr Pita Sharples

7.30pm

 

Saturday Banquet - Mātārua/Masquerade

   

Guest Speakers:
The Amazing Race; In To Win It
Johnny and Murray, The Amazing Race 2014 Australia vs NZ - Team NZ

Entertainment: Ash Puriri and The ICONZ

Guest Speaker: Hon Dr Pita Sharples

Guest Speakers: Great Kai, Great Korero: Living Our Dream
Kasey and Karena Bird - Master Chef Winners 2014

Entertainment: Clazzmatic Boogie Orchestra Eleven Piece Band

11:30pm

 

End of day two

 

Sunday 28th September - Day three

He Taura Whiri, Te Taura Tāngata, He Taura ki te Whenua

8.00am

 

Federation of Māori Authorities
Annual Sunday Conference Breakfast 2014

9.00am

 

He Taura Tāngata; Looking to the Future

The Law; My Journey For Our People
Judge Sarah Reeves

Te Rua O Te Moko: Our Story of Leadership
Daisy Noble, Chairman, Te Runanga O Ngati Ruahine

Board Dynamics; Another Lens
Henri Eliot, CE Board Dynamics

Rapanui Toki: Building a Nation
Enrique Icka Tepihe and Kiri Icka Pakarati

Huihuinga Wahine Emerging Leaders Scholars 2014
Mauriora Takiari and Te Wainui A Rua Poa

FOMA Te Ture Whenua Review 2014
Tamarapa Lloyd, Senior Advisor EY Tahi

11:00am

 

A panel to be facilitated by Russell Harrison

Fran O’Sullivan

Jon Stokes

David Jones

11.45am

 

Closing Remarks
Traci Houpapa Chairman, Federation of Māori Authorities

12.15pm

 

Te Mauri me te whakakapi

1:00pm

 

End of day three